Diagnostyka i terapia wad postawy

Jednym z częstszych problemów posturalnych zwłaszcza na przestrzeni ostatnich lat jest Zespół Posturalny Szyi, który powoduje ból karku i szyi bez znacznego uszkodzenia lub urazu tkankowego. Pacjenci z tym stanem doświadczają obolałości lub bólu podczas wykonywania czynności ponieważ utrzymują prawidłowe tkanki w ciągłym stresie napięciowym.

Mechanizm występowania bólu w tym stanie można wykazać na delikatnie wyginającym palcu wskazującym do tyłu, aż poczujemy rozciąganie.

W tym momencie nie ma uszkodzenia tkanki lub bólu, jednak jeśli utrzymamy tę pozycję wystarczająco długo, palec zacznie wykazywać bolesność, która będzie z czasem narastać. Jeżeli przestaniemy rozciągać palec i lub zmienimy pozycję, ból od razu minie. Zespół posturalny szyi zachowuje się w podobny sposób i zazwyczaj występuje podczas długiego pozostawania w złym ułożeniu kiedy siedzimy lub stoimy.

Kiedy stoimy lub siedzimy zgięcie w górnym odcinku kręgosłupa i łuk w górnym odcinku szyjnym się zwiększa. Ponadto ramiona zazwyczaj poruszają się do przodu. Powoduje to wprowadzenie sił o znacznym rozciąganiu i zwiększenia obciążenia stawowego oraz mięśni szyi i pleców – jeżeli taka pozycja będzie utrzymywana zbyt długo doprowadzi to do stopniowego pojawienia się bólu i sztywności. Kiedy taki stan się pojawi, nazywamy go Zespołem Posturalnym.

Przyczyny wystąpienia Zespołu Posturalnego

Zespół Posturalny to stan, który jest spowodowany przyjęciem złej postawy ciała przez dłuższy czas. Może to wystąpić w dowolnym położeniu, na przykład w pozycji stojącej lub leżącej, ale szczególnie występuje w podczas pozycji siedzącej (np. przy komputerze, oglądaniu telewizji lub podczas prowadzenia samochodu)

Zespół Posturalny jest również stosunkowo powszechny podczas codziennych czynności, które zachęcają ramiona do poruszania się ku przodowi przed ciałem, jak gotowanie, czyszczenie, czynności ogrodnicze lub prasownie.

W sporcie Zespół Posturalny jest często obserwowany u sportowców, których aktywność polega na długotrwałym przebywaniu w pozycji wycięcia do przodu, takich jak jazda na rowerze, hokej, łapacze w baseballu lub bramkarze w krykiecie.

Sygnały i objawy w Zespole Posturalnym

Pacjenci z Zespołem Posturalnym zazwyczaj mają normalny, bezbolesny ruch. Objawy występują tylko wtedy, gdy niewłaściwa pozycja jest utrzymywana przez dłuższy czas. Może to wystyąpić w dowolnym położeniu (np. siedzenie, stanie, leżenie itp.).

Ból zwykle występuje jako bół tępy lub uczucie pieczenia w szyi lub karku, mogą również towarzyszyć temu objawy w górnej części pleców lub ramion. Czasami bóle głowy mogą być również obecne. Zwykle ból związany z Zespołem Posturalnym szyubko znika podczas ruchu lub zmiany pozycji, tym samym eliminuje naprężenie wywierane na uszkodzone struktury.

Diagnozowanie w Zespole Posturalnym

Dokładne badanie subiektywne i obiektywne u osteopaty jest zazwyczaj wystarczające do zdiagnozowania zespołu posturalnego. Do rzadkich przypadków można wymagać od pacjenta badań, takich jak RTG, Rezonans magnetyczny, TK aby wykluczyć inne przyczyny.

Współdziałające czynniki w rozwoju Zespołu Posturalnego

Istnieje kilka czynników, które mogą przyczynić się do rozwoju ZP. Czynniki te muszą być ocenione i skorygowane pod nadzorem fizjoterapeutycznym/osteopatycznym. Do owych czynników należą:

  • nieodpowiednia postawa ciała
  • zła ergonomia pracy
  • sztywność stawów (szczególnie szyi, górnej części pleców lub bioder)
  • siedzący tryb życia
  • osłabienie mięśni (zwłaszcza głębokich zginaczy szyi, prostowniki grzbietu, m. cofające łopatki)
  • naprężenie mięśniowe
  • styl życia wiążący się z dużą ilością siedzenia, zginania, ćwiczeniami gdzie ramiona wysuwają się na przod lub ramiona są unoszone do góry – zmniejsza to sprawność i powoduje zmęczenie. Styl życia związany jest również z nadmiernym użytkowaniem komputerów, laptopów, tabletów, telefonów komórkowych.
  • niewystarczająca ilość czasu potrzebna do regeneracji tkanek po zbyt długim utrzymywaniu niewłaściwej pozycji ciała.

Do wad postawy oczywiście zaliczamy wszelkie problemy takie jak:

  • skoliozy
  • plecy okrągłe (kifoza czynnościowa)
  • plecy wklęsłe (lordoza czynnościowa)
  • plecy płaskie
  • plecy okrągło-wklęsłe
  • stopę szpotawą lub koślawą
  • stopę końsko-szpotawą
  • płaskostopie
  • kolana szpotawe lub koślawe