Co to jest terapia wisceralna?
Terapia wisceralna jest zabiegiem manualnym mającym odniesienie wobec narządów wewnętrznych i ich środowiska. Narządy są wzajemnie podwieszone do innych, sąsiadujących ze sobą, narządów wewnętrznych oraz do kręgosłupa, żeber i kości miednicy. Połączenia wytworzone są za pomocą krezek, więzadeł i powięzi.
Narządy wewnętrzne posiadają swoją naturalną ruchomość, zatem wszelkie zaburzenia mięśniowo-powięziowe mogą wpływać na pociąganie narządu w określonym kierunku oraz wywołać kaskadową reakcję narządów sąsiednich. W efekcie końcowym może to powodować upośledzenie ukrwienia
i unerwienia w obrębie jamy brzusznej.
Wiscerosomatyka narządu będącego w dysfunkcji może objawiać się w układzie narządu ruchu, głównie w kręgosłupie, ale także w miednicy, pachwinie i stawie biodrowym. Wiele przewlekłych problemów związanych z narządem ruchu – centralnym i obwodowym – ma powiązania w układzie wisceralnym, który początkowo wpływa na jego sferę funkcjonalną, a z czasem doprowadza do zmian strukturalnych.
Wczesne rozpoznanie, właściwa diagnoza i umiejętne leczenie układu trzewnego stanowi kluczowy aspekt w zrozumieniu dolegliwości bólowych pacjentów, występujących w układzie mięśniowo-szkieletowym, oraz umożliwia uzyskanie długoterminowych efektów leczenia.
Terapia wisceralna stanowi integralną część osteopatii, w której założeniem jest przywrócenie harmonii oraz usprawnienie samoregulujących się procesów w ludzkim organizmie. W trakcie terapii osteopata/ terapeuta wykonuje szereg działań obserwacyjnych, badań specyficznych i terapii. Efektem końcowym postępowania jest przywrócenie prawidłowego napięcia, elastyczności
i ruchomości narządów wewnętrznych.
W podejściu terapeutycznym należy pamiętać, iż oddziaływanie dotyczy zaburzeń funkcjonalnych narządów, inaczej czynnościowych, bez strukturalnej – morfologicznej patologii narządu.
Wskazania do terapii wisceralnej
- problemy przewodu pokarmowego, np. refluks, nerwice żołądka, zespół drażliwego jelita
- ostre bóle i przewlekłe bóle głowy i kręgosłupa
- zespoły bólu rzekomo korzeniowego
- powiązane bóle stawów obwodowych
- nietrzymanie moczu i stolca zaparcia
- bolesne miesiączki
- żylaki odbytu oraz kończyn dolnych
- wspomaganie w leczeniu chorób układu oddechowego